Lang
polskiJęzyk

Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi dotyczące wentylacji i montażu systemu wentylacji połaciowej

1. Czy można system wentylacji połaciowej zamontować na istniejącym pokryciu z blachy na dachu?

- tak, system wentylacji połaciowej zostanie tak skonstruowany, by był możliwy montaż na już istniejącym pokryciu dachowym. Szczególnie zalecany jest wtedy, kiedy zachodzi podejrzenie, że nie mamy należycie zabezpieczonej wentylacji pod pokryciem. Montaż taki nie będzie skomplikowany i i będzie można go wykonać od góry pokrycia dachowego z blachy.

2. W jaki sposób mam ocenić czy istnieje u mnie zagrożenie niewystarczającej wentylacji połaci dachowej?

- takie zagrożenie należy oceniać dość obiektywnie i najlepszym rozwiązaniem będzie zweryfikowanie tematu wentylacji z firmą dekarską.

3. W których miejscach należy montować system wentylacji połaciowej?

- system wentylacji połaciowej jest szczególnie potrzebny tam gdzie następuje zakłócenie wentylacji lub jej uniemożliwienie poprzez np. przecięcia kanałów wentylacyjnych pod pokryciem poprzez montaż okien dachowych, poprzez kominy wkomponowane w połać dachu, w koszach dachowych, lukarnach.

4. Do jakich profili z blachodachówki pasuje system wentylacji połaciowej?

- nasz system będzie zaprojektowany w sposób umożliwiający montaż na różnych profilach blachodachówek, będzie dopasowany również do blachy płaskiej na rąbek stojący. Na pewno będzie pasował do najpopularniejszych profili będących obecnie w sprzedaży, produkowanych przez przodujących producentów. Odpowiedzi na wszelkie pytania będzie można uzyskać w punktach handlowych.

5. Czy muszę zakładać system wentylacji wentylacji połaciowej na dachu?

- nie ma przymusu aby zakładać system wentylacji na swoim dachu. Należy natomiast pamiętać że warto zainwestować niewielkie pieniądze i zyskać pewność że nasz dach jest odpowiednio wentylowany oraz zabezpieczony przed skutkami wilgoci na dachu. Koszt remontu lub poprawek który może pojawić się w krótkim czasie ze względu na problemy z wentylacją na naszym dachu będzie nieporównywalnie porażający cenowo.

6. Do tej pory nie było skutecznego i kompaktowego systemu wentylacji połaciowej, a więc dachy z blachodachówki od lat były montowane bez stosowania wentylacji połaciowej. Jaka jest zatem zasadność stosowania tego systemu teraz na moim dachu..?

- faktycznie, do tej pory niewiele dachów pokrytych blachodachówką było wyposażanych w wentylację połaciową. Wynikało to z wielu czynników. Po pierwsze i najważniejsze to do tej pory nie było systemu który byłby odpowiednikiem dla popularnej i potrzebnej dachówki wentylacyjnej, jaka z powodzeniem jest stosowana na dachach, a istniejące na rynku systemy wentylacji połaciowej do blachodachówki są nie kompaktowe i mają dość duże gabaryty. Nie wpływało to pozytywnie na estetykę dachu ze względu na wygląd takiego pokrycia. Drugim czynnikiem jest niewątpliwie cena. Nasz system będzie dużo tańszy i dużo łatwiejszy w montażu, który będzie przebiegał bez użycia śrub, kleju i innych. To również ma przełożenie na koszty montażu, a więc szybki montaż, a niska cena. Brak do tej pory takich systemów na pokryciach dachowych może dać negatywne skutki użytkowania zwłaszcza w przypadkach dachów wielospadowych i dachów wyposażonych we wszelakie przeszkody wymienione już we wcześniejszych pytaniach. Zwykle problematyka użytkowania dachu kończy się z chwilą zakończenia montażu przez firmę dekarską. Temat wentylacji jest po prostu zakryty prawowitym pokryciem z blachodachówki. Trudno zatem ocenić bez odpowiednich pomiarów zawilgocenia i odkrycia samego pokrycia z blachy w jakim stanie są obecnie amortyzowane dachy. Pewne jest natomiast to, iż zastosowanie wchodzącego niebawem na rynek systemu wentylacji i poprawne jego zamontowanie pozwala na bezpieczny sen i spokojne wieloletnie użytkowanie dachu bez ryzyka wcześniejszego remontu dachu. Obecnie jest wiele przypadków przedwczesnych remontów dachu pokrytych blachodachówką przez zniszczenie izolacji, membran lub konstrukcji drewnianej (butwienie, pleśń). Wynika to z niewiedzy inwestorów i wykonawców jak ważnym jest stosowanie wentylacji połaciowej na dachu. Dlatego zalecamy stosowanie naszego systemu pozwoającym uniknąć wszystkich kłopotów które zostały wyżej wymienione.

7. Jaki jest koszt całkowitego wyposażenia mojego dachu w system wentylacji połaciowej?

- całkowity koszt wyposażenia systemu wentylacji na naszym dachu zależy od wielu czynników. Czynniki te to miejsca, w których mamy przecięcia kanałów wentylacyjnych i inne ewentualne przeszkody, jak wielkość i stopień skomplikowania naszego dachu. Całkowity koszt z montażem nie powinien przekroczyć kilku procent wartości całego dachu, jest więc to niepodważalna korzyść, jakiej nie powinniśmy zaprzepaścić na etapie budowy lub remontu dachu/domu. Informację dotyczącą kosztów oraz ceny będzie można uzyskać w punktach handlowych lub u samych wykonawców.