System wentylacji połaciowej jako wlot powietrza
Nowy system wentylacji do blachodachówki to system, który zlikwiduje problemy z wentylacją i ograniczy wilgotność pod pokryciem dachu oraz znacząco przedłuży trwałość więźby dachowej.
Szczelność musi współgrać z procesami wentylacji pokrycia dachowego nie tylko w obrębie wspomnianej już kalenicy. Dobra wentylacja dachu, z uwzględnieniem jego szczelności, pozwala uniknąć lub zminimalizować konieczność renowacji pokrycia dachowego.
Wilgoć może bowiem doprowadzić do osłabienia konstrukcji więźby oraz zmniejszenia właściwości termoizolacyjnych dachu. Nadmiar pary wodnej stanowi zagrożenie dla stabilności więźby dachowej, jak też może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Co więcej, warstwa izolacji cieplnej traci swe optymalne właściwości, gdy wełna mineralna nasiąknie wilgocią.
System wentylacji połaciowej jako wylot powietrza
Skuteczność izolacji cieplnej uwarunkowana jest prawidłowo funkcjonującym systemem wentylacyjnym. Zasada ta dotyczy zarówno konstrukcji ścian, jak i dachu. Zastosowanie wełny szklanej lub mineralnej, której właściwości cieplne mogą zostać osłabione poprzez działanie wilgoci, wymaga użycia materiałów chroniących ją przed wodą deszczową oraz parą wodną pochodzącą z pomieszczeń.
Z tego względu pod warstwą wełny montuje się folię paroizolacyjną, a nad nią – wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Taki komplementarny układ, uzupełniony przez rozmieszczony odpowiednio system wentylacyjny oraz wpust powietrza przy okapie i kalenicy, nie tylko zoptymalizuje efektywność izolacji cieplnej, ale też uchroni więźbę przed zawilgoceniem. Prawidłowo ułożony dach musi mieć również zapewnioną cyrkulację powietrza między pokryciem a folią, by nie gromadziła się tam wilgoć.
W tym celu stosuje się system wentylacyjny. Ogólna zasada ich rozmieszczenia jest taka, że na 13 m2 dachu przypada jedna kratka wentylacyjna. Na dachach o krawędzi dłuższej niż 7m, standardową praktyką jest zamontowanie systemu wentylacyjnego w trzecim rzędzie pod kalenicą. Wentylacji połaci dachu nie wolno mylić z wentylacją kanalizacyjną – do zapewnienia tej drugiej służą kominki odpowietrzające, będące zakończeniem pionów kanalizacyjnych.
Nie należy lekceważyć zasadności stosowania wentylacji połaciowej na dachu gdyż często kończy się to po kilku latach generalną wymianą dachu wraz z izolacją która przez zawilgocenie straciła swoje izolacyjne parametry.
Szczególnie pamiętajmy o systemie wentylacji w przypadku przecięć na dachu połaci takich jak: okna dachowe, daszki, lukarny, kosze dachowe, kominy.
Wtedy niemal pewnym jest iż na dachu potrzebny jest system wentylacji.